Ciągłe zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadami wymuszają, aby system BDO również się do nich dostosowywał. Posiedzenie Sejmu z dnia 6 grudnia wprowadziło zmiany zarówno w ustawie o odpadach jak i np. w ustawie Prawo ochrony środowiska.
Jakie to będą zmiany?
W ustawie o odpadach:
W art. 80 nadane zostało nowe brzmienie. Okres przechowywania danych osobowych będzie trwał do 10 lat, w przypadku dokumentów innych niż ewidencji odpadów, gdyż przechowywanie ich aż 100 lat, nie znajduje żadnego uzasadnienia.
W art. 81 dodano zapis, dzięki któremu BDO będzie miał zapewniony stały rozwój w zakresie cyberbezpieczeństwa, a nie tylko w zakresie merytorycznym. Liczba podmiotów zarejestrowanych w systemie to już ponad 600 tys., co przekłada się na zwiększone koszty obsługi BDO.
W art. 83 dodano nowych użytkowników, którzy mogą weryfikować ewidencje odpadów pod kątem stanu rzeczywistego, a są nimi: Krajowa Administracja Skarbowa oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Natomiast z katalogu zostanie usunięty minister właściwy do spraw środowiska, z tego względu, iż zgodnie z art. 28 dział „środowisko” nie obejmuje swoim zakresem spraw dot. odpadów. Zakres podmiotowy instytucji mających dostęp do BDO został rozszerzony również o Krajową Administrację Skarbową oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy. Usprawni to działania w zakresie kontroli podmiotów pod kątem potencjalnych przestępstw skarbowych oraz prowadzenie zadań związanych z odpowiednim prowadzeniem systemu.
W art. 251 zmianie ulegnie zapis odnośnie limitu wydatków budżetów samorządów województw, zostanie on zwiększony dla kolejnych lat tj. 2026-2034. Ma to na celu zapewnienie właściwego finansowania wszelkich nowych zadań dotyczących BDO.
Dodano art. 227b., który określa, iż w latach 2025-2027 wpływy z opłat rejestrowych oraz rocznych stanowią 35,65% dochodu budżetu województwa oraz 64,35% przychodu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszelkie wpływy z tego tytułu w latach 2025-2027 powiększone o przychody z oprocentowania rachunków bankowych i pomniejszone o dochody z budżetu województwa marszałek województwa przekaże do NFOŚiGW.
W ustawie Prawo ochrony środowiska w art. 401 dodana zostanie informacja odnośnie wpływów z opłat rejestrowych i opłat rocznych, które będą przychodami Narodowego Funduszu w latach 2025-2027. Oznacza to, że art. 227b u.o. jest powiązany z tym zapisem.
W ustawie o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw w art. 5 określono terminy wejścia w życie projektowanych regulacji – tj. 01.01.2025 r., jednakże nie obejmuje on przepisów art. 1 pkt 5, art. 3 i art. 4., gdyż wchodzą dzień następujący po dniu ogłoszenia ustawy. Ważne jest dopilnowanie tych terminów z uwagi na zapewnienie wystarczających środków na funkcjonowanie BDO w kolejnym roku.
Nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 5.11.2024 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów również wchodzi w życie z dniem 01.01.2025 r. Od tej pory wszystkie rodzaje wytwarzanych odpadów niebezpiecznych bez względu na ilość wymagać będą prowadzenia ewidencji uproszczonej lub w przypadku wytwarzania powyżej 100 kg ewidencji pełnej. Zmiana dotyczy wyłącznie odpadów niebezpiecznych, głównie obejmie drobnych przedsiębiorców, firmy usługowe oraz te produkcyjne. Należy zwrócić uwagę na ilość przepracowanego oleju silnikowego, opakowań po substancjach niebezpiecznych, żarówek itp.
Podsumowując, w 2025 roku nowelizacje oraz nowe przepisy pozwolą na lepsze zarządzanie gospodarką odpadową, lepsze finansowanie, kontrolę oraz kładą jeszcze większy nacisk na przestrzeganie hierarchii sposobów postępowania z odpadami.
DK