Wykonujemy kompleksowy Audyt Centralnego Rejestru Operatorów (CRO) mający na celu weryfikację przestrzegania przepisów związanych z ustawą f-gazową w Państwa firmie i poprawności prowadzenia Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). Dzięki takiej usłudze możliwe będzie szybkie wskazanie podstawowych nieprawidłowości oraz wprowadzenie działań naprawczych, które pozwolą na uniknięcie poważnych sankcji.
Audyt CRO składa się z trzech etapów:
Korzyści dla firmy z przeprowadzenia Audytu CRO:
W ramach Stałej Obsługi Firm lub Obsługi CRO kompleksowo zajmujemy się przejęciem obowiązku obsługi Centralnego Rejestru Operatorów (CRO) w firmie
UWAGA! Sankcje za nieprzestrzeganie przepisów z zakresu ustawy f-gazowej są wysokie. Administracyjne kary pieniężne za nieprawidłowe działanie w CRO mogą wynosić do 15 000 zł za każde urządzenie.
Kto ma obowiązek rejestracji w CRO?
Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych przed sporządzeniem pierwszej Karty Urządzenia lub Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej operator zobowiązany jest do rejestracji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego. Osoba wypełniająca formularz rejestracyjny w imieniu operatora urządzenia lub systemu ochrony przeciwpożarowej staje się administratorem konta tego operatora.
Kto jest operatorem?
Operator oznacza operatora w rozumieniu art. 2 pkt. 8 rozporządzenia (UE) nr 517/2014 lub przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 3 pkt. 26 lit. e rozporządzenia (WE) nr 1005/2009.
W praktyce operatorem jest użytkownik lub ewentualnie właściciel urządzenia , czy też podmiot zarządzający obiektem, w którym urządzenie się znajduje. Operator jest zobowiązany do sprawowania faktycznej kontroli nad technicznym działaniem urządzenia zdefiniowanej w art. 4 Ustawy, w tym podejmowania decyzji w sprawach finansowych i technicznych dotyczących urządzenia.
W Centralnym Rejestrze Operatorów należy rejestrować urządzenia (będące systemami ochrony przeciwpożarowej oraz pozostałe urządzenia), które zawierają 3 kg lub więcej substancji kontrolowanych lub 5 ton ekwiwalentu CO2 (CO2 eq) fluorowanych gazów cieplarnianych – inaczej F-gazów.