Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przekazało do konsultacji społecznych projekt ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny. Jest to długo wyczekiwany projekt, który ma na celu zmniejszenie zaśmiecania środowiska, zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, a także osiąganie poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych przez podmioty wprowadzające napoje w opakowaniach. System ma obejmować butelki z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku na napoje o pojemności do 3 l i butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l.
System kaucyjny polega na tym, że podczas sprzedaży produktów objętych systemem pobierana będzie opłata, którą będzie można odzyskać zwracając opakowanie. W przypadku producentów napojów w opakowaniach objętych systemem muszą oni osiągnąć odpowiednie poziomy recyklingu. Do roku 2030 – 90% wprowadzonych ww. opakowań. Gdy taki poziom nie zostanie osiągnięty, przedsiębiorcy będą musieli zapłacić opłatę produkcyjną (maksymalnie do 25 zł/kg)
Obowiązkowy udział w systemie kaucyjnym, zgodnie z projektem ustawy, będzie dla:
Mniejsze jednostki handlowe mogą brać udział w systemie na zasadzie dobrowolności. Natomiast wszystkie jednostki handlowe będą zobowiązane do pobierania kaucji.
System będą tworzyć wprowadzający produkty w opakowaniach, na które nałożona jest kaucja. Aby uniknąć kosztów opłaty produktowej, podmioty będą musiały zawrzeć umowę z tzw. podmiotem reprezentującym, który będzie zarządzał systemem, na podstawie zezwolenia wydawanego przez ministra do spraw klimatu.
Projekt przewiduje dodatkowe obowiązki takie jak:
Mimo, że ustawa jest jeszcze w fazie projektu, zawiera już informację o ewentualnych karach za niewywiązywanie się z obowiązków nałożonych na odpowiednie podmioty biorące udział w systemie. Są to m. in.:
Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych. Nowe przepisy prawdopodobnie wejdą w życie w 2023 roku. Projekt zakłada, że wprowadzający są zobowiązani do utworzenia systemu do 24 miesięcy po zatwierdzeniu ustawy, a więc prawdopodobnie do 2024 r. Eksperci i podmioty podlegające systemowi, a także jednostki samorządu terytorialnego nie ukrywają, że taka ustawa jest niezbędna dla zmniejszenia wytwarzania odpadów i chwalą ministerstwo za inicjatywę, ale zwracają uwagę na uregulowanie takich kwestii jak wysokość kaucji czy dodanie do ustawy puszek aluminiowych.
KR